Masáže jsou koníček ne povolání

V této roční době, kdy dostat chřipku, angínu, nebo alespoň nějakou pěknou virózu je snad až příliš snadné, určitě není na škodu o své tělo dobře pečovat. Kromě pravidelného přísunu vitaminů a udržování fyzické kondice doporučuji dojít si občas na masáž. Jak jsem se na vlastní kůži přesvědčila, nechat se „otlapkávat“ je příjemné na těle i na duchu. I v Kamenici je několik možností, kam si na masáž můžeme zajít. Říká se, ne každý může masírovat každého. Klient a masér si musí vzájemně „sednout“, jinak je prý masáž skoro zbytečná.

K čemu je masáž vlastně dobrá?

Je to přece doporučováno! Všude slyšíme, vidíme, čteme, že masáže je to, co teď “frčí”. Položme si ale otázku v první osobě: proč já bych měl chodit na masáž? Protože každý z nás má jiný důvod, proč se nechá masírovat. Pro někoho je to forma uvolnění bolavých svalů, pro druhého je to psychická relaxace, pro dalšího dárek od známých – tak proč ho nechat propadnout, čtvrtý slyšel, že to má zaručené účinky. Co se týče zdravotních důvodů, i těch je víc než dost: prevence proti bolesti zad a svalů, proti stresu a únavě, otokům, bolestí hlavy, léčba ve spojení s rehabilitací například po úrazech, operacích, při celkově malé pohyblivosti svalů (u starších lidí), pro psychickou očistu a uvolnění, ale také například pro nabuzení před sportovním výkonem a tak bychom mohli pokračovat dále a dále.


 

Jak často bychom na masáže měli chodit?

Ideální je chodit preventivně. Takzvaná „udržovací masáž“ je jednou z nejlepších variant. Tělo ví, že je o něj pravidelně pečováno, a nemá potřebu řešit problémy dramatickými příznaky, jako je například blokace krční páteře nebo bolesti mezi lopatkami spojené s přílišnou psychickou námahou.
Četnost masáží je individuální, při pravidelných preventivních masážích stačí jednou měsíčně celková masáž nebo jednou až dvakrát do měsíce záda a šíje. Jestli chodit spíše na jaře či v zimě? Určitě celý rok! Nicméně v těchto měsících je dobré tělo vystavit očistě, tak jak to dělaly již generace našich prapra…dědů a babiček, masáž intenzivně podpoří tyto procesy a zrychlí detoxikaci organizmu, která pomůže nastartovat imunitní systém celého těla.
Při zdravotní diagnóze by měl četnost a druh masáže určit lékař. Pokud cítíte akutní bolest, není klasická masáž nejvhodnější, je lepší přijít až po odeznění příznaků, nebo například použít reflexní masáž, při které se nedotýkáte bolestivých míst, ale využíváte reflexních bodů na chodidlech či dlaních.

 

Nejrůznějších druhů masáží se v poslední době vyrojilo jako hub po dešti. Můžeme si vybrat thajskou, shiatsu, reflexní, ale i mnohem zajímavěji znějící, jako je např. medová nebo čokoládová – jak si mezi nimi vybrat tu, která je pro mě nejlepší? Nebo je to tak, že jakákoli masáž je lepší než žádná?

Ano, je jich velmi mnoho – kterou si tedy má klient vybrat? Lidově řečeno tu, na kterou má chuť. Každý masér nebo salon má ve své nabídce informace o masážích, které provádí. Z těchto zdrojů lze snadno vybrat, která masáž je v daném okamžiku pro vás nejlepší. Tak například jste celý víkend stěhovala nábytek a cítíte se bolavá a ztuhlá. Pokud sportujete a jste zvyklá své tělo protahovat a namáhat fyzicky, bude pro Vás vhodná klasická sportovní masáž. Pokud nesportujete, jen se občas jdete projít se psem nebo do obchodu, doporučila bych jakoukoli relaxační masáž, jako je aromaterapeutická nebo medová. Pro toho, kdo se cítí zavodněný, má oteklé nohy a ruce, by měl výběr padnout na manuální lymfodrenáž.
Jestliže však se vám na masáž jít nechce, pak je nejlepší žádná. Efekt by byl nulový, naopak by mohl zapříčinit špatnou zkušenost, která by pak ovlivnila i do budoucna váš pohled na masáž.

 

Mají všechny masáže něco společného?

Mají. Masáž je, dalo by se říci, až “intimní “ záležitost, kdy člověk svěřuje své tělo do rukou maséra. To je důvod, proč se každý po masáži cítí jinak. Někomu se masáž líbí a někomu třeba vůbec. Jde o navázání vztahu doslova a do písmene. Pokud masírovaný masérovi jakkoli nedůvěřuje, nemůže být masáž účinná ani příjemná. Teď mluvím o každé masáži, ať je to medová nebo thajská, klasická nebo lymfatická. Prostě je potřeba souznění obou, aby účinek z masáže byl takový, jaký má být, aby masáž splnila očekávání, aby se díky ní uvolnily bolavé svaly, aby navodila pocit odpočinku a nastartovala ozdravné procesy v těle.

 

Kdo nebo kdy se naopak nesmí nechat masírovat?

Každá z masáží má své specifické kontraindikace. Odvíjí se od technik, kterými se masáže provádějí. Například manuální lymfodrenáž je velmi jemná hmatová technika, velmi zjednodušeně se dá říci, že vás masér „jen“ hladí, ale tomu, kdo má slabší srdíčko, může způsobit komplikace.
Zdůrazňuji může, jinak je to jedna z nejúčinnějších masáží.

Na druhou stranu reflexní masáž chodidel a rukou je skvělá. U ní v podstatě žádné kontraindikace nejsou. Tlakem prstu na určité body přesně poznáte, kde, co a jak bude působit, takže pokud víte, že má masírovaný třeba citlivý žaludek, vyhnete se tomuto bodu nebo použijete pouze tišící tlak.

 

Je povolání masérky náročné?

Ano práce masérky je náročná fyzicky i psychicky, protože v první řadě s klientem mluvíte a ne všichni volají jen kvůli masáži což způsobují ti jež se za masáže jen schovávají.  Není možné abych masírovala nepřetržitě celou pracovní dobu mezi masážemi musí být  přestávky. Nejvíce namáhané jsou nohy, ruce, záda, ale sto jí to za to. Lidé si ke mě chodí odpočinout a díky masáži  se cítí lépe, svěží a odpočinutí.


 

Co je pro Vás coby profesionální masérku důležité v souvislosti ve vztahu k člověku, který k Vám přijde na masáž?

 

Z mého pohledu je nejdůležitější to, že klient se po celou dobu masáže cítí příjemně a po masáži cítí úlevu a spokojenost. Když je člověk v pohodě, tak se během masáže uvolní, v nejlepším případě dokonce usne. Když je člověk v nepohodě  nebo snad očekává něco jiného jeho tělo nespolupracuje, nechce se uvolnit, jde takzvaně „proti“ masérovi. Pro klienta je to bolestivé a pro maséra náročnější. Jde o důvěru v maséra a danou masáž. Nejlepší odměnou pro maséra je, když se klienti vracejí a doporučují jeho služby svým přátelům a známým. Jejich pozitivní příjemný prožitek je masérova největší a nejlepší reklama.