Masáže její účinky na organismus a důvod proč se nechat masírovat pravidelně.

Masáž má účinek na většinu částí lidského organismu. V první řadě na kůži, podkožní vazivo, lymfu, dále svalstvo, nervy , srdce a cévy dýchací aparát, klouby, šlachy, samozřejmě vnitřní orgány a některé žlázy.
Účinek na kůži: Kůže pokrývá povrch celého těla a zprostředkovává styk s okolím. V kůži jsou umístěny smyslové buňky jako jsou nervová zakončení, potní a mazové žlázy. Masáží tedy vyloučíme z mazových žlázek tuk a tak kůži promastíme.Zvýší se množství vyloučeného potu a zlepší se prokrvení a dochází k odstraňování škodlivin. Masáží zvýšíme teplotu kůže až o 1,5 st. C, což má z velký význam i pro teplotu svalstva. Pravidelnou masáží se stává pokožka vláčnou, je pružnější a pevnější a nepodléhá tolik tvorbě vrásek.
 
Podkožní vazivo: Stejný účinek masáže. Dochází ke zrychlení odstraňování přebytečné vody a škodlivých látek.
 
Šlachy: Zde se také hromadí škodlivé látky, tuk a voda. To je především způsobeno velkou námahou nebo naopak nečinností.
 
Klouby: Masáží zrychlíme krevní oběh, tím i příjem okysličené krve a dojde k vyplavení škodlivých látek. Mezi škodlivé látky které se
hromadí v kloubech patří kysličník uhličitý, kyselina mléčná, máselná a kreatinin.
 
Kosterní svalstvo: Pravidelnou masáží dochází k odstranění únavných látek a k prokrvení. Při přechodu šlach na svaly, což jsou místa většinou špatně prokrvená, se objevují zatvrdliny. Objevují se u sportovců a nebo u lidí kteří trpí svalovou nečinností. Bolestivé zatvrdliny snižují výkon svalů a proto jejich masáží přineseme velkou úlevu. Stejně tak i bolestivý a zduřelý sval můžeme jemnou masáží uvolnit a relaxovat. Unavený sval v sobě také obsahuje kyselinu mléčnou, kysličník uhličitý a kreatinin.
 
Krevní oběh: Masáží se ulehčí srdeční práce,prohloubí se srdeční stahy a zpomalí se jeho činnost. Nezrychlujeme tepenní oběh.
 
Mízní systém: Mízou odvádíme odpadové látky,mikrobiální jedy a choroboplodné výpotky. Nejvíce bývají postiženy dolní končetiny.
 
Dýchací aparát: prohlubuje se dech a zvyšuje kapacita plic.
 
Zažívací trakt: Účinek se projevuje zvýšenou chutí k jídlu, zvyšováním vylučování kyseliny solné žaludeční sliznicí a zvýšeným vylučováním žluči.

Dobře provedená masáž tedy harmonizuje organismus jako celek a pokud je pravidelná může podstatnou měrou zlepšit zdravotní stav.

 
 

Všeobecná indikace a kontraindikace masáže

Rekonvalescenci po tělesném vyčernání a po těžkých chorobách.
Vadné držení těla a vady na páteři – skolióza, kyfóza.
Chronické choroby dýchacích cest s následným ztuhnutím hrudníku a pomocného dechového svalstva.
Stavy po úrazech, po operacích, po popáleninách. Po úrazech kloubů - masáž vede k lepšímu prokrvení, snížení bolesti a posléze se pohyb vrátí do normální stavu.
Některé druhy neuróz – určí lékař.
Některé choroby srdeční a cévní - pokud přetrvávají otoky.
Obrně horních a dolních končetin, některých svalových skupin trupu.
Chronické degenerativní onemocnění kloubů, šlach a povázek
Podvrtnutí - úraz
 

Masáže nejsou vhodné:

U některých duševních chorob – schizofrenie
Srdeční dekompenzace
Odvápněním kostí
Těsně po jídle
Úplný zákaz masáže:
Horečka
Vysoký krevní tlak
Zhoubné nádory
Kožní hnisavé onemocnění – např. bodnutí hmyzem, odřeninách, pokousáním zvířetem.
Křečové žíly – podle stavu, záněty žil a trombóza.
Tuberkulóza kostí, kloubů, šlach a aktivní TBC plic.
Záněty ledvin
Poruchy krvácivosti
Akutní záněty dutiny břišní, záněty žlučníku
Akutní kloubní záněty
Pod vlivem alkoholu
Pod vlivem návykových látek