Aromaterapie

Vůně byli na této planetě dříve než člověk a ten byl první kdo schplnost cítit využil pro své potěšení. Nezjistíme kdy a kde poprvé rozemnul nějaký list, přivoněl ke květině. Od tohoto okamžuku byl jen krok k vonným mastem a balzámům starých Egypťanů, k vůním jimiž se zdobili starověcí Číňané nebo později Řekové a Římané.

Člověk je začal používat a zjistil že mu mohou pomáhat a usnadnit život. Vůně nás můýe zbavit špatné nálady, v provoněném prostředí se cítíme příjemně.

Slýcháváme různé názory na emocionální účinek esencí a esenciálních olejů. Emocionální účinky esencí  jsou vysoce subjektivní.  Pocity, obrazy , které uurčitá vůně vyvolá nebo odstraní, se nedají předpovědět. I přesto slýcháme, že růže zažene žárlivost, heřmánek přinese spánek a sladké sny, cedrové dřevo utiší hněv. Aroma je sugestivní, samolečébný prostředek, používá se k soustředěníí pozornostna určitou oblast. Vůně má obecně vliv na nervový systém. Díky vůním se uvolníme, zbystříme mysl, nabudíme  organismus.

Vůně náš život obohacují, jen si vzpomeňte jak voní příroda třeba po dešti a jaké pocity to ve vás vyvolává. Jakou vůni jste měli rádi jako děti? Je zajímavé, že si i po tak dlouhé době umite vybavit a zároveň vas zaplaví i vlna pocitů, které máte s touto vůní spojené.

 

Éterické oleje jsou těkavé látky, nejsou rozpustné ve vodě (nejsou to tuky, jak může napovědět matoucí název), dobře se rozpouštějí v kvalitním rostlinném oleji, hydrofilním oleji, smetaně, medu, soli, alkoholu a neutrálním mýdlu.

Jak aplikovat aromaterapii? Kromě již uvedené aromamasáže známe všichni inhalace pomocí aromalampy či difuzéru, dále koupele, obklady, masti či pálení kadidel. Vnitřní užití éterických olejů u nás není povoleno.

Je třeba dávat dobrý pozor při nákupu silic. Měly by být v tmavých obalech, nemělo by na ně svítit slunce, výkyvy teplot jim také nesvědčí. Na etiketě musí být uveden celý latinský název rostliny, z které je silice získána (např. eukalyptu je na světě asi 500 druhů) a země původu. Způsob získávání éterických olejů z rostlin hraje také velkou roli – nejkvalitnější silici získáme destilací vodní parou, lisováním či extrakcí CO2. Pozor na extrakce organickými rozpouštědly – pro výrobce je levná, ale kvalita silice tím rapidně klesá.

Příklady působení éterických olejů:
Levandule – univerzální EO, zklidňuje psychiku, hojí rány. Jako jeden z mála se může použít přímo na pokožku.
Růže – ideální silice hlavně pro ženy. Dodává sebedůvěru, uvolňuje napětí.
Grep – 10 min inhalace denně výrazně pomáhá při celulitidě.
Citrón – čistí vzduch, bystří myšlení - pomáhá při učení.
Eukalyptus – uvolňuje dýchací cesty.

Literatura:
Zbyněk Šedivý, Bára Nováková: Praktická aromaterapie
Gabriel Mojay: Aromaterapie pro léčení duše