Hřejivé koupele v zimním počasí

 

 

Trpíte v zimě extrémně suchou pokožkou, ztuhlou šíjí nebo pocuchanými nervy? Můžete to ze sebe všechno smýt ve vaně horké vody. Nevěříte? Vyzkoušejte.

Každý z nás někdy potřebuje chvíli jen sám pro sebe a chvíli, kdy se může v klidu uvolnit. Nejvhodnějším a nejpříjemnějším způsobem, jak toho dosáhnout, je horká koupel. Odborníci tvrdí, že pro správnou relaxační chvíli ve vaně nejsou vhodné dlouhé ani příliš horké koupele. Představují totiž zátěž pro krevní oběh a také škodí pokožce.
Nejvýše bychom se měli koupat ve vaně 2x za týdně a ne déle než jen 20 minut. Zajímavé je, že by zde mělo platit pravidlo, čím sušší kůže, tím kratší koupel, jinak by její přirozený ochranný film mohl trpět více, než je zdrávo. V zimě právě chladné počasí, silné oblečení a suchý vzduch z topení dávají pokožce sami o sobě zabrat. Voda v koupeli by také neměla být příliš horká, jinak může selhat dokonce i krevní oběh. Optimální teplota pro koupel je 35 až 38°C.

Pokud trpíte vysokým krevním tlakem, doporučuje se koupat max. do 36°C.

Na typu pokožky závisí i různé přísady do koupele. Pro normální kůži stačí dostačující pečující přísady do koupele jako oleje, mléko a krémy, které pokožku chrání před vysoušením. Suchá kůže potřebuje do vody přidat přísady s promašťujícími složkami, jako je například olej do koupele. Pokožka je potom lépe hydratovaná.

Eukalyptová koupel na nachlazení

Často se můžeme setkat i s různou solí do koupele. Pro citlivou a podrážděnou kůži je ideální mořská sůl. Ta dokáže detoxikovat tělo a pokožce navrací hebkost. Sůl také působí povzbudivě na krevní oběh a posiluje oběhový systém. Blahodárně působí i v případech různých kožních onemocnění jako je akné.

Pokud toužíte po uvolňující koupeli, rozpusťte ve vodě jedno kilo soli z Mrtvého moře a pro navození příjemné vůně přidejte pět kapek oleje z levandule nebo citronové trávy.

Pro suchou kůži zkuste použít dvě lžíce mandlového nebo jojobového oleje a nalijte je do vany. Poté použijte ještě deset kapek éterického růžového nebo skořicového olejíčku a po koupeli se zlehka osušte ručníkem.

Pokud jste nachlazení, mohla by vám pomoci eukalyptová lázeň. Výtažky z eukalyptu působí protizánětlivě a uvolňují hleny. Tato koupel se postará o to, aby se infekce dále nešířila. Použijte pět kapek eukalyptového oleje, poté dalších pět kapek tymiánového a šalvějového olejíčku a ty nalijte do teplé vody. Přidejte olivový olej a patnáct minut se koupejte a dalších třicet minut v klidu odpočívejte. Pokud však trpíte horečkou, koupel se nedoporučuje.

Mléko a med

Už egyptská královna Kleopatra si oblíbila mléčné koupele obohacené medem. Mléčný tuk má promašťující a zklidňující účinky. Kyselina mléčná, která je ve směsi obsažena zase chrání před škodlivými vlivy okolního prostředí. Med se postará o to, že je kůže hydratovaná, narůžovělá a zpevněná.

Pokud pociťujete napětí nejen svalové, ale také psychické a máte ztuhlou šíji, vyzkoušejte přidat do horké koupele éterický olej z máty, rozmarýnu, eukalyptu, kafru a citrónu. Uvidíte, jak ztuhlost ihned vymizí a uvolní se svalové křeče.

Taková třezalka s mandlovým olejem působí ve vaně jako balzám na duši. Vůně třezalky uklidňuje psychiku a nervy. Přidat můžete i výtažky z pomeranče, cedru nebo hřebíčku. Cedr také zklidňuje nervy a dodává novou energii, zatímco hřebíček a pomeranč zahřejí.

Po koupeli je důležité pokožku hydratovat. Proto ji po koupeli důkladně promažte buď krémem, olejíčkem nebo bambuckým máslem. Natírat pokožku by měl každý pravidelně a obzvlášť v chladném zimním období. Koupel zbavuje pokožku jejího přirozeného ochranného pláště, a tak je důležité ji promazávat, protože se plášť neobnovuje tak rychle jako v létě. Kromě olejíčků a tělových krémů můžete použít i emulze s vysokým podílem tuku nebo s přídavkem urey, která má výbornou schopnost a tou je vázaní vlhkosti.