Dotek pohlazení těla i duše

Naši prarodiče daleko líp zvládali daleko těžší životy, protože měli v sobě daleko víc vděčnosti a hlavně byli blíž jeden k druhému. I když tam bylo mnohem víc násilí, daleko blíž byla smrt i nemoc, i přesto celý život pocitově lépe zvládali. Protože nebyli tak moc oddělení a odříznutí od sebe ani od druhých jako my.

Možná, že už dlouho jdete směrem od života, možná je teď načase být živější. A život přináší dotyk. Jednak tím, že si předáváme energii, jednak nás miliony let evoluce vybavili dalšími mechanismy, skrze které je dotek a blízkost to, co nás nejen živí, ale i nás dělá živými. Navíc když se naučíme hladit, budeme schopni daleko víc dát našim dětem, našim blízkým a možná i ostatním. A která matka se chce dožít toho, že jí její dítě vyčte, jak moc od ní nedostalo?

Potřeba dotyku a pomazlení se
je velmi podstatná potřeba, na kterou jsme ale jako lidstvo trochu pozapomněli. Bojíme se někoho dotknout, aby to nebylo bráno jinak. Bojíme se dotknout, protože nevíme, že i ten druhý po tom touží. Bojíme se dotknout, protože nám to tak dlouho zakazovali a tak dlouho nám nalhávali, že to není třeba, až jsme tomu uvěřili. Ale za jakou cenu.

Deprivace znamená stav, kdy nějaká naše důležitá potřeba je nenaplněna. Tento pojem se používá zejména u dětí, které vyrůstají v dětských domovech nebo nefunkčních rodinách.´

Ale na jiné úrovni jsme prakticky všichni deprivovaní. Všichni trpíme nedostatkem dotyků a ještě horší je, že si toho ani nejsme vědomi. Člověk musí hodně ztvrdnout a obrnit se, aby tuto potřebu přestal cítit. Je mu pak sice jakoby líp, ale jeho tělo začíná trpět následky této zatvrdlosti. Pak se divíme, proč je tolik nemocí. Proč přichází nemoci
, proč trpíme chronickými nemocemi. Léky nám sice dají chvilkovou úlevu, ale problém zůstává nevyřešen, je jen zmírněn.A přitom máme v ruce nejlevnější a přitom nejúčinnější lék: Dotek.

 

Dotek nás provází celým životem. Pokud je laskavý, vzbuzuje v nás pocit bezpečí, utěšuje, léčí. Schopnost vnímat a dávat dotek, je dar, který nám pomáhá komunikovat s okolním světem beze slov. Potřeba příjemného doteku se zvětšuje, jsme-li vystavení stresu, smutku, vážné nemoci, pocitu osamění, nedostatku fyzických kontaktů s jinými lidmi. Právě dotek je i nejstarší metodou uzdravování. Nejrozšířenějším terapeutickým dotekem je pak masáž. Dotek rukou prostřednictvím masáže nám dává pocit, že se o nás někdo zajímá a stará.

Hledáte zážitek, na který se nezapomíná? Jste unavení a potřebujete se odreagovat? Nabízím Vám chvíli pohody a uvolnění, kdy můžete zapomenout

na všechny starosti všedních dní.

Můžete se zastavit, chvíli odpočívat, odreagovat se a relaxovat v diskrétním soukromém prostředí.